Dom handlowy Gustav Zeeck

Dom handlowy Gustav Zeeck

Dom handlowy Gustav Zeeck

W samym centrum miasta, wzdłuż Posenerstraße, przy głównym centrum komunikacyjnym i bezpośrednio przy Nowym Rynku znajdował się dom handlowy Gustav Zeeck.

Przy Nowym Rynku, wzdłuż Posenerstraße, znajdował się dom handowy Zeeck

Oprócz Schneidemühl, firma posiadała też własne domy towarowe w Meklemburgii i na Pomorzu (m.in. w Kołobrzegu, Słupsku, Darłowie[1]). Lokalna działalność firmy rozwinęła się w największy i najważniejszy dom towarowy w Grenzmarku w krótkim okresie swojego istnienia.

Budynki były bardzo okazałe. Niestety, nie udało mi się odnaleźć opisu naszego sklepu, ale dostępny jest opis domu towarowego w Kołobrzegu.

Do jego budowy Gustav Zeeck zatrudnił Paula Korffa. W 1915 zaprojektował on czterokondygnacyjny budynek z czterospadowym dachem. Elewacje zaprojektowano w trzech strefach według schematu: strefa parteru z dużymi witrynami sklepowymi, górne kondygnacje z podporami pośrednimi. Gzyms oddziela trzecią i czwartą kondygnację tak, że strefa dachowa z dachem mansardowym wygląda jak parterowy, niezależny budynek.

Sklep Gustav Zeeck w Schneidemühl
Sklep Gustav Zeeck w Schneidemühl

Dewizą właściciela było: „My ubieramy od głowy do nóg“. Był to zakład handlowo – produkcyjny. Odzież i bieliznę produkowano we własnym zakresie. Dostawcą innych artykułów oraz surowców były renomowane firmy.

Wieszak pochodzący z domu handlowego Gustav Zeeck

Plan domu towarowego

Parter: biżuteria, trykotaże, pasmanteria, dodatki do ubioru.

Pierwsze piętro: konfekcja damska i dziecięca, zabawki.

Drugie piętro: konfekcja męska, obuwie, art. sportowe oraz bufet dla klientów.

Trzecie piętro: artykuły dekoracyjne, pościelowe i małe meble.

Czwarte piętro: pracownie.[2]

Wyposażenie

Nowocześnie wyposażone działy oferowały szeroki wybór najlepszej jakości towarów w niskich cenach. Można było znaleźć wszystkie nowe kreacje modowe.

Sklep posiadał własne duże pracownie z odzieżą damską i męską. Duże domy towarowe w Berlinie, Chemnitz i Plauen umożliwiały firmie zakup materiałów w taniej, a na tym korzystali również klienci..

Wzorowo zorganizowana była obsługa klienta. Starannie profesjonalnie wyszkolona kadra stale wychodziła naprzeciw potrzebom klientów.

Powierzchnia użytkowa domu handlowego wynosiła około 600 metrów kwadratowych.

Poprzez swój stopniowy rozwój, firma ta przyczyniła się do rozkwitu życia gospodarczego w mieście Schneidemühl.

Dom handlowy uległ całkowitemu zniszczeniu w czasie działań wojennych

 

[1] P. Korff, Ein Architektenleben, 2017, s. 45

[2] https://www.skyscrapercity.com/threads/ko%C5%82obrzeg-galeria-hosso.343797/page-4#post-11677328