Hotele w Schneidemühl
Hotele w Schneidemühl
Pierwsze wiadomości dotyczące pilskich hoteli pochodzą z lat 60. XIX w. W tym okresie funkcjonowały w mieście trzy tego typu obiekty. Dwa z nich, hotel Pod Złotym Lwem i hotel Drewitz, znajdowały się przy Nowym Rynku. W trzecim, nazywanym hotelem Röbke, którego położenia niestety nie znamy, odbywały się bale z udziałem przedstawicieli miejscowej elity.
Dopiero w najstarszej znanej księdze adresowej miasta Piły z 1896 r. odnajdziemy dokładne informacje dotyczące bazy hotelowej grodu nad Gwdą. Księga wymienia 8 takich obiektów: hotel Pod Złotym Lwem, Hotel Rzymski, Hotel Centralny, hotel Dehlke (później Hotel Briegera, a następnie hotel Dwór Artusa), hotel Bemau, hotel Cesarski Dwór, hotel Pod Następcą Tronu (później hotel Heinze) i Hotel Knepela. Kolejne księgi adresowe zawierają następujące dane: w 1905 r. było w mieście sześć hoteli, w 1914 osiem, w latach 1928 i 1930 – 10, a w 1938 – 11. W dodatku do druku reklamowego Piły z lat 1935-1936 wymieniono 14 tego typu obiektów zlokalizowanych na terenie miasta. Oprócz 12 hoteli wzięto również pod uwagę schronisko działające przy domu wspólnoty ewangelickiej na ul. Mlecznej (ob. ul. gen. W. Sikorskiego) oraz pokoje restauracji Albertsruh nad jez. Płotki. Łącznie dało to liczbę 330 miejsc noclegowych dla podróżnych przyjeżdżających do miasta. Najwięcej hoteli z oczywistych względów znajdowało się w pobliżu dworca kolejowego. Przy ul. Starej Dworcowej (ob. ul. 14 Lutego) mieściły się cztery z nich, a przy nieistniejącej już dzisiaj ul. Ujskiej działały kolejne dwa. Wszystkie, z wyjątkiem hotelu Bernau, były niewielkimi obiektami oferującymi najwyżej kilkanaście miejsc noclegowych.
Hotel zum goldenen Löwen
Hotel Pod Złotym Lwem mieścił się pośrodku południowej pierzei Nowego Rynku. Dwupiętrowy dom w 1925 r. rozbudowano i podwyższono o jedno piętro według projektu znanego pilskiego architekta Maxa Poppa. Hotel oferował 48 miejsc noclegowych. Doba wraz z dwoma posiłkami, śniadaniem i obiadem, kosztowała od 5,50 marki (1936). Obiekt posiadał restaurację słynącą z doskonałej kuchni oraz bogatego wyboru win i piw. Na parterze znajdowała się również sala taneczna z miejscem przeznaczonym dla orkiestry. Odbywały się tutaj koncerty i wieczorki taneczne. Do dyspozycji gości przeznaczono odkryty taras, garaż samochodowy i bagażówkę kursującą na dworzec kolejowy. Ten jeden z najstarszych pilskich hoteli miał już w latach 60. XIX w. opinię najlepszego w mieście. W tym okresie kilkakrotnie przebywali w jego murach król pruski i późniejszy cesarz Wilhelm I Hohenzollern ze swoim synem i następcą tronu księciem Fryderykiem oraz książę Fryderyk Wilhelm Georg Pruski. Goście wizytowali stacjonujący wówczas w Pile 4. Pułk Ułanów, uczestnicząc w manewrach odbywanych na placu ćwiczeń lub przyjmując defilady. Warto wspomnieć, że w czerwcu 1919 r. gościli w hotelu członkowie Komisji Granicznej i przedstawiciele międzynarodowej prasy. Komisję powołali obradujący na konferencji pokojowej w Wersalu politycy, aby zajęła się przygotowaniem raportu na temat ostatecznego przebiegu granicy polsko-niemieckiej. Podczas ich pobytu w mieście Niemcy zorganizowali na Nowym Rynku potężną demonstrację, domagając się pozostawienia Piły i okolicznych terenów w granicach swojej ojczyzny. Komisja poparła te dążenia, a przedstawiciele ententy przyjęli odpowiedni zapis w tekście traktatu wersalskiego. W tym hotelu 21 października 1934 r. po rozegranym meczu towarzyskim piłkarze Herthy z prezesem Josephem Stukowskim wydali uroczysty bankiet na cześć zwycięskiej drużyny Polonii Bydgoszcz. Wśród gości obecni byli przedstawiciele władz miasta oraz polskiego konsulatu z konsulem Tadeuszem Drobniakiem.
Central Hotel
Założony został przed 1896 rokiem. Mieścił się w dużym, trzypiętrowym, narożnym budynku przy skrzyżowaniu ulic Poznańskiej (ob. ul. Śródmiejska) i Bismarcka (ob. ul. Staromiejska). Możemy go zaliczyć do grupy najciekawszych pod względem architektonicznym kamienic w mieście. Uwagę zwracały przede wszystkim bogata rzeźbiarska dekoracja fasady oraz wejście główne z umieszczonym nad nim wykuszem podtrzymywanym przez dwóch atlantów. Hotel posiadał 59 miejsc, a cena za dobę z dwoma posiłkami wynosiła minimum 4,75 marki (1936). Należał do nowoczesnych obiektów wyposażonych m.in. w centralne ogrzewanie, elektryczne oświetlenie, łazienki i telefony w pokojach. Goście mieli do dyspozycji również bagażówkę, 10 pojedynczych ogrzewanych garaży samochodowych oraz stację benzynową z obsługą! We wnętrzu znajdowała się restauracja i wspaniała sala jadalna. Zatrzymywało się tutaj wiele znakomitych osobistości: książąt, przedstawicieli arystokracji i generalicji pruskiej oraz ludzi kultury i sztuki. Spośród nich warto wymienić: wielkiego księcia, a od 1924 r. tytularnego imperatora Rosji Kiryła Władymirowicza Romanowa oraz jego żonę Wiktorię Melitę Saxe-Koburg, wnuczkę królowej angielskiej Wiktorii, księżniczkę Marię Luizę Hohenzollem-Sigmaringen, feldmarszałka Paula von Hindenburga, generała Ericha Ludendorffa, znakomitych pianistów i kompozytorów Wilhelma Kempffa i Waltera Giesekinga, pisarza Waldemara Bonselsa, autora książki dla dzieci pt. „Pszczółka Maja”, na podstawie której nakręcono film animowany, aktorkę i producentkę epoki kina niemego Friedę Ulricke „Henny” Porten i wreszcie popularnego aktora teatralnego i filmowego Heinricha George’a, dyrektora Teatru im. F. Schillera w Berlinie.
Hotel zur Post
Znajdował się on na Wilhelmsplatz 11/12 tuż przy poczcie, dziś Aleja Piastów. Właścicielem był Paul Schorlepp, a do dyspozyji gości były 33 łóżka. Udogodnienia na jakie mogli liczyć przebywający goście to bieżąca woda w pokoju, centralne ogrzewanie i własny garaż*. Widok z okna to oczywiście Plac Wilhelma, a do nocy kryształowej w 1938 roku synagoga.
Hotel Preussenhof
Hotel Bernau
Hotel Bernau mieścił się u zbiegu ulic Starej Dworcowej i Szerokiej (ob. ul. 11 Listopada). Posiadał 30 miejsc, a doba z całodziennym wyżywieniem kosztowała od 4,50 do 5,50 marki (1936). W przebudowanym i podwyższonym w latach 20. XX w. obiekcie znajdowała się obszerna sala udostępniana na wesela oraz spotkania członków pilskich stowarzyszeń. Hotel oferował dobrą kuchnię i najbardziej wyszukane wina. Ciekawostką jest fakt, że nocowali tutaj piłkarze Polonii Bydgoszcz, przyjeżdżając do Piły na mecze towarzyskie z miejscową drużyną Viktorii. Poloniści gościli w Pile trzykrotnie, w latach 1923, 1934 i 1935, rozgrywając cztery mecze. Polacy zanotowali korzystny bilans, wygrywając dwa spotkania, jedno remisując i jedno przegrywając. Do dyspozycji gości była woda bieżąca w pokoju, centralne ogrzewanie oraz własny garaż.
Hotel Kaiserhof
Przy skrzyżowaniu ulic Nowej Dworcowej i obecnej Towarowej znajdował się hotel Cesarski Dwór. Piętrowy budynek z poddaszem oferował 14 miejsc noclegowych w gustownie urządzonych pokojach z łazienkami. Doba ze śniadaniem i obiadem kosztowała 4,50 marki (1936). Przed głównym wejściem znajdował się nieduży ogród. Do dyspozycji gości były gabinet, czytelnia, pokój bilardowy, garaż samochodowy oraz służący odbierający przyjeżdżających z dworca kolejowego. Przed 1926 r. w miejscu, gdzie mieścił się hotel, wybudowano gmach z przeznaczeniem na siedzibę Izby Rolniczej. Obiekt przeniesiono na ul. Starą Dworcową. Należy pamiętać, że w tym hotelu w latach 1922-1925 miał swoją siedzibę Wicekonsulat Rzeczypospolitej Polskiej.
Hotel Deutsches Haus
Znajdował się na rogu ulic Breitestraße/Zeughausstraße (Róg 11 Listopada i Konstytucji 3 Maja).
Powyższy artykuł został zaczerpnięty z książki „Było takie miasto” wydanej przez Muzeum Stanisława Staszica w Pile oraz informacje znalezione na forum.dawna.pila.pl
Komentarze