Noc muzeów 2016

Noc muzeów 2016

W nadzwyczajnych okolicznościach udało mi się uczestniczyć w tegorocznej Nocy Muzeów! Interesowały mnie trzy wykłady, niestety dotarłem tylko na dwa. Oba prowadził Maciej Usurski.

Pierwszy: „Piła w czasach I wojny światowej na zdjęciach i kartach pocztowych” był niezwykle interesującym przeglądem zdjęć i pocztówek z ówczesnej Piły. Warto wspomnieć, że większość prezentowanych zdjęć wykonane zostały przez uczniów  pilskiej szkoły lotniczej działającej od 1915 roku przy jednostce lotniczej. Zajęcia  wyjątkowe,bo oprócz Śródmieścia czy Górnego, było też Podlasie, z którego nie zachowało się wiele zdjęć .  Były obiekty infrastruktury  militarnej,przede wszystkim koszary, ale też samoloty i sterowce.

Pocztowki podzielono na 4 rodzaje:
te przedstawiające widoki lotnicze, przedstawiajece miasto-obiekty, ulice; patriotyczne karty pocztowe oraz(jak je nazwał prelegent) miniaturowe karty pocztowe, wydawane tylko na terenie Piły  o rozmiarach niestandardowych 11,5×7,5 cm.

Panorama

Przykład karty patriotycznej z moich zbiorów.

Drugi wykład dotyczył historii żołnierza brytyjskiego, który znalazł  się w niewoli niemieckiej i przebywał w obozie niemieckim w Pile. Joseph Garvey spędził tu kilka lat, przeżył m.in. ciężką chorobę, pracował w kilku miejscach, ale też  grał w piłkę nożną i rugby. Prelegent do swej prezentacji wykorzystał m.in. zdjęcia od wnuka Garveya, z którym nawiązał kontakt.

Wykłady uważam za udane i zazdroszczę wiedzy oraz kontaktów do zdobywania nowych informacji i pamiątek  o naszym mieście :p

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *