Noc Muzeów Piła 2024

Noc Muzeów Piła 2024

Co to była za noc!

Jak zwykle Noc Muzeów w Pile obfitował w wiele ciekawych wydarzeń, a program możecie zobaczyć poniżej.

W tym roku miałem szczęscie uczestniczyć w dwóch wykładach dra Macieja Usurskiego. Pierwszy, zatytuowany „Łotr i to porządny”, ukazał relacje jakie panowały między Stanisławem Staszicem, a Stanisławem, Aleksandrem i Anną Zamoyskimi. Staszic, jako opiekun i nauczyciel Zamoyskich wywarł na nich ogromny wpływ. Ale czy był przez nich lubiany? Nie obyło się także bez kontrowersji, do tego stopnia, że spotkali się w sądzie. To tylko tyle w skrócie, kto nie był, niech żałuje, a ja może kiedyś zamieszczę skrót tego niezwykle interesującego wykładu.

„Paryżanin w niewoli. Starszy sierżant Louis Pallud za drutami obozu jenieckiego w Pile” to drugi wykład dra Macieja Usurskiego. Niesamowita musi być praca, dzięki której otrzymuje się w darze medale, dyplomy czy zdjęcia z obozu jenieckiego w Pile. Zazdroszczę Panu Maciejowi, że idąc do pracy rano nie spodziewa się telefonu, który dostarczy tak wiele ciekawych informacji i pozwoli odkryć nieznany kawałek historii. Wspaniale opowiedziana historia żołnierza francuskiego, niezwykle walecznego człowieka, który ostatecznie trafia do niewoli i ląduje w Pile. Widać ogrom pracy włożony w tłumaczenie dokumentów i próbę odtworzenia życiorysu sierżanta Louisa. 

A pomiędzy wykładami czas na koncert oraz zwiedzanie muzeów. Swoją drogą, oglądanie pamiątek z przedwojennej Piły przy dzwiękach włoskich hitów? Zobaczcie 🙂

Na koniec dnia, i to dosłowanie, bo spotkanie zaplanowano na godzinę 23:00, odbył się wykład dra Jarosława Roli: „Gdzie było pole Bernarda Schiefelbeina?”. Ku mojemu początkowemu zniechęceniu, czas nie był stracony. Ponad 20 minutowe spotaknie obfitowało w informacje o tym, w jaki sposób znaleźć miejsce sprzed kilkudziesięciu lat. Oczywiście, jest to bardzo trudne i nie zawsze się udaje, ale wspomniane w tytule pole Bernarda Schiefelbeina znaleźć się udało. Pytanie brzmi, co może ono skrywać. No i czy właściciel udostępni swoją ziemię do badań. 

A jeszcze zanim Noc Muzeów się zaczęła, przy schronie nr 4 na lotnisku odbył się XVIII Dzień Miłośników Munduru. Festyn z możliwością przejażdżką wosjkowym pojazdem, zamkiem dmuchanym, pokaz pamiątek z ubiegłego wieku, strzelnicę pneumatyczną i wiele innych. Byłem, widziałem – wspaniale spędzony czas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *