Prace budowlane na wschodzie – o Schneidemühl w prasie

Prace budowlane na wschodzie – o Schneidemühl w prasie

gazeta0001a

Prace budowlane na wschodzie – tak zatytuowany jest artykuł, który informuje mieszkańców Niemiec o naszym mieście. Podtytuł głosi: das aufblühende Schneidemühl – Kwitnące Schneidemühl. Artykuł uzupełniony jest także trzema zdjęciami. Gorąco zapraszam i zachęcam do przeczytnia, jak postrzegano nasze miasto w okresie międzywojennym.

Prace budowlane na wschodzie

Kwitnące Schneidemühl

Schneidemühl, stolica prowincji Grenzmark Poznań-Prusy Zachodnie, jest jednym z niewielu miast, które po wojnie zwiększyły liczbę ludności i powierzchni. Jest to konsekwencja pokojowego traktatu w Wersalu, który był niewątpliwie niepożądaną konsekwencją wrogów Niemiec, przez które kwitnące prowincje Poznań i Prusy Zachodnie zostały oddzielone od macierzystego kraju i zamienione w Polskę. Kiedy pozostałości tych prowincji zostały połączone w prowincję Grenzmark Poznań-Prusy Zachodnie, Schneidemühl stało się naturalnym centrum nowej prowincji. Charakter stolicy prowincji przyczynił się do rozkwitu miasta. W Schneidemühl swoje siedziby mają prawie wszystkie władze wojewódzkie, a ponieważ niemal bez wyjątku znajdują się one w nowo wybudowanych własnych budynkach, znacznie poprawił się pejzaż miasta. Dwie ogromne budowle, budynek rządowy i Konsystorz Ewangelicki, pozostawiają na widzu niezatarte wrażenie. Na uwagę zasługuje budowa nowego mostu (Küddowbrücke) (Dr. Karl Krause Brücke), który znacznie ułatwia ruch. Każdy, kto znał Schneidemühl przed wojną, jest dziś zdumiony jego rozwojem. Za mniej więcej dekadę będzie miał populację 25 000

Miasto powiatowe stało się stolicą prowincji, która stanowi centrum życia administracyjnego, gospodarczego i kulturalnego województwa. Nieuniknioną konsekwencją tego szybkiego rozwoju była intensywna działalność budowlana. Brak mieszkań został skutecznie zwalczony we wzorowy sposób poprzez hojny program budowlany.

Ponadto miasto starało się zachować reputację miasta szkolnego. Zaraz po ustabilizowaniu się waluty wybudowano dużą, 24-klasową szkołę, której audytorium pełni jednocześnie funkcję miejskiej sali festiwalowej. Rozpoczęto budowę nowego gimnazjum.

Nie próżnuje się również w sferze kulturalnej. Powstał Landestheater oraz Symphonie-Orchester (orkiestra symfoniczna) i Musikverein (sala koncertowa) dla duchowego pobudzenia. Teatr mieści się w dużej sali „Reichsdankhaus”, która została zbudowana dzięki funduszom Rzeszy i miasta Schneidemühl jako wyraz podziękowania za niezłomną wytrwałość mieszkańców w trudnych czasach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.