Albrechtstraße

Albrechtstraße

Albrechtstraße

Albrechtstraße istnieje od końca XIX wieku, wcześniej były tylko drogi gruntowe. Ziemia należała do królewskiego inspektora budowlanego Schmidecke. Wykonał pierwszą mapę Schneidemühl datowaną na styczeń 1805 roku. Plan miasta został przedrukowany w Schneidemühler Zeittafel przez Egona Lange.
W 1895 roku przy Albrechtstraße (między Bahnhofstraße i Bismarckstraße) wybudowano fabrykę papy mistrza dekarskiego Hermanna Hantke. Przed 1914 rokiem powstało wiele pięknych domów. Na rogu Bismarckstraße w 1911 roku zbudowano kościół ewangelicki. Wiele pięknych budynków zostało zaprojektowanych przez architekta Maxa Poppa, w tym Izba Rzemieślnicza. Na parterze znajdowały się piękne witraże autorstwa Maxa Ludera, przedstawiające wszystkie cechy w Schneidemühl. W Izbie Rzemieślniczej znajdowały się wszystkie dokumenty, flagi pieczątki cechów, niestety wszystko zostało spalone w 1945 roku. Obecnie w budynkach mieści się poliklinika.
Piękne domy zostały zbudowane przez Deutsche Wohnungsbauver­ein, die Gemeinnützige Wohnungsbau­gesellschaft oraz die Schneidemühler Gesellschaft. Najstarszym zachowanym budynkiem jest dawna Powszechna Kasa Chorych (wybudowana w 1923 roku). Po wojnie był tam wydział zdrowia. Pod numerem 54a swoją siedzibę miał klub sportowy „Hertha”. Stowarzyszenie zostało założone w 1910 roku przez Hugo Escha i Ericha Reinholda. Początkowo klub liczył 27 członków, ale w 1938 roku Schneidemühl miał już 18 klubów sportowych.