Blog
Kształtowanie się granicy polsko-niemieckiej po II wojnie światowej Po zakończeniu II wojny światowej Europa zmagała się z ogromnymi zmianami terytorialnymi. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii było ustalenie granicy między Polską a Niemcami. Proces ten był złożony zarówno politycznie, jak i emocjonalnie, ze względu na bogatą …
Strona poświęcona jest jednej z najbardziej fascynujących i kontrowersyjnych postaci w historii Niemiec - marszałkowi Paulowi von Hindenburgowi. Przedstawia jego życie od młodości, poprzez legendarną karierę wojskową, aż po skomplikowane lata prezydentury w Republice Weimarskiej. Strona zgłębia kluczowe momenty, które ukształtowały Hindenburga jako bohatera narodowego …
Przeszukując internet w poszukiwaniu ciekawych, a może nieznanych informacji na temat naszego miasta natrafiłem na niezwykłą perełkę. Moim oczom ukazał się plan miasta Schneidemühl ze stycznia 1805 roku! Oczywiście natychmiast postanowiłem Wam ją udostępnić, aby obejrzeć mapę w pełnym rozmiarze (a jakość jest fantastyczna), wystarczy …
W Kurierze Poznańskim z dnia 16 października 1930 roku możemy znaleźć informację o tym, jakie wrażenie przyniosła podróż po Marchii Granicznej Poznań – Prusy Zachodnie (Provinz Grenzmark Posen-Westpreußen). Jak widać, choć Piła od dawna już była w rękach Niemiec, nie zapomniano, że były to ziemie należące …
Dla osób szukających skandalu i taniej sensacji o policji i policjantach w Pile muszę rozczarować. Informacje na tej stronie dotyczą przede wszytkim historii, a najczęściej jest to historia przedwojenna. Dziś zachęcam Was do wczytania się w artykuł opublikwany na łamach „Lech. Gazeta Gnieźnieńska” z 15 …
Kim jest tajemniczy lotnik-hitlerowiec? Szczegóły przekroczenia granicy polskiej przez awionetkę hitlerowską Ciekawą historię odnalazałem w Kurjerze Poznańskim z dnia 18 czerwca 1933 roku. Jest tam opisana historia Niemca mieszkającego w Pile, lądującego awaryjnie na terenie Polski. Nasi rodacy rozpatrują to jako prowokacje hitlerowców. Zachęcam do …
Witajcie, Miałem okazję w ostatnim czasie nareszcie skorzystać z okazji i propozycji BWA i zobaczyć wystawę fotograficzną pt. „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946-1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków”. Niestety, nie będę miał miłych wspomnień z tych odwiedzin. Ku mojej radości okazało …
Komentarze