Blog
Przeglądając swoje pocztówkowe zbiory, zawsze szukam tych najstarszych i najbardziej niezwykłych, szczególnie tych związanych z ostatnimi dniami istnienia Schneidemühl. Niedawno trafiła do moich rąk kartka, której niezwykłość trudno przecenić. Mowa o pocztówce wysłanej na początku stycznia 1945 roku – i to po polsku! Warto zatrzymać …
Rozwój życia religijnego w parafii Schneidemühl W roku wojennym 1915 oddano do użytku drugi kościół katolicki, kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny, odpowiadając tym samym na potrzeby wiernych. Kto po latach odwiedzi swoje rodzinne miasto, widzi już z daleka wysokie, majestatyczne wieże kopułowe nowego, przestronnego kościoła. …
W internecie znalazłem ciekawy dokument zatytułowany następująco: Wystawca: Pius VI. Odbiorca: Magister Mikołaj Riganti i najstarsi kanonicy poznańscy Temat: Nadanie parafii Pila (Schneidemühl) / diecezja poznańska Janowi Bochinskiemu Dokument datowany na 9 lipca 1794 roku możecie zobaczyć poniżej. I_HA_Rep_81_Vatikan_Urkunden_E_Nr_9_0001 …
Gdzie przesiedlano Niemców z Prowincji Poznań-Prusy Zachodnie po II wojnie światowej? Prowincja Poznań-Prusy Zachodnie, obejmująca tereny dzisiejszej Wielkopolski, Pomorza i częściowo Kujaw, była świadkiem dramatycznych wydarzeń w wyniku zmian granic po zakończeniu II wojny światowej. Ziemie te, wcześniej należące do Niemiec, zostały przyłączone do Polski …
Tekst odnosi się do napięć związanych z niemiecką ludnością w Wielkim Księstwie Poznańskim oraz ich dążeniami do pozostania w strukturach Niemiec, sprzeciwiając się integracji z Polską. Widać w nim historyczne uzasadnienia prawa Niemiec do tych ziem, jak również odwołania do poczucia jedności i prawa narodowego. …
Losy niemieckiej ludności cywilnej z Piły (Schneidemühl) po II wojnie światowej Piła, znana przed II wojną światową jako Schneidemühl, to miasto o burzliwej historii, które przez wieki znajdowało się na pograniczu kultur i państw. Zmiana granic po zakończeniu wojny w 1945 roku przyniosła dramatyczne zmiany …
Pocztówki z czasów wojny mają wyjątkową wartość historyczną i emocjonalną, gdyż stanowią zapis doświadczeń ludzi w trudnych momentach dziejowych. Pełniły nie tylko funkcję komunikacyjną, ale także psychologiczną, dając nadzieję i utrzymując kontakt między walczącymi żołnierzami a ich rodzinami. Początki pocztówek wojennych Pierwsze pocztówki wojenne zaczęły …
Komentarze