Blog
Witajcie, Przygotowując ostatni wpis o zniszczeniach w Pile po II wojnie światowej, odnalazłem w swoich zbiorach dwa obrazy. Pierwszy to wspaniały budynek domu handlowego Zeeck i tuż obok jego ruiny. Stało się to przyczynkiem do poszukania jakichś inforamcji o tym sklepie. Już wkrótce będziecie mogli …
Witajcie, z założenia strona na której jesteś zawiera tylko i wyłącznie to, co posiadam w swoich zbiorach. Wydarzenia ostatnich dni przekonały mnie jednak, aby zrobić wyjątek. Wojna niesie śmierć i zniszczenie. Tak wiele razy można przeczytać w komentarzach, że żal zniszczonej, przedwojennej Piły. Po II …
Witajcie! W tym roku postanowiłem wesprzeć zbiórkę WOŚP poprzez ofiarowanie jednej z moich pocztówek na licytację allegro. LINK do licytacji! Do wygrania jest pocztówka fotograficzna przedstawiająca ulicę Poststrasse. Widoczny jest budynek poczty. Bardzo lubię tą serię pocztówek, bo są one bardzo dobrej jakości. Serdecznie zapraszam …
Johanniskirche – ewangelicki kościół św. Jana Od 1787 roku, kiedy została założona, aż do 1822 roku wspólnocie protestanckiej w Schneidemühl jako dom modlitwy służyło proste, niewielkie pomieszczenie połączone ze szkołą i kaplicą. Dopiero w 1822 r. konsekrowano ewangelicki kościół – dzisiejszy kościół miejski na Neuer …
Prace budowlane na wschodzie – tak zatytuowany jest artykuł, który informuje mieszkańców Niemiec o naszym mieście. Podtytuł głosi: das aufblühende Schneidemühl – Kwitnące Schneidemühl. Artykuł uzupełniony jest także trzema zdjęciami. Gorąco zapraszam i zachęcam do przeczytnia, jak postrzegano nasze miasto w okresie międzywojennym. Prace budowlane …
Na początku sierpnia 1945 r. w Londynie Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i ZSRR podpisały umowę powołującą Międzynarodowy Trybunał Wojskowy, który osądzić miał zbrodniarzy wojennych III Rzeszy i ich zbrodnie wojenne przeciwko pokojowi i przeciwko ludzkości. Na miejsce procesu wyznaczono Norymbergę. 20 listopada 1945 …
Witajcie! W moich zbiorach znajdziecie nie tylko przedwojenne pocztówki i zdjęcia. Są również powojenne. Ale mam nie tylko pocztówki. Powojenne gazety „Solidarność Pilska” czy „Solidarność polamowska” wydawne przez NSZZ Solidarność w Pile przenoszą mnie do 80tych zeszłego wieku. Można znaleźć tam wiele ciekawych informacji, czasem …
Komentarze