Dokumenty

Dokumenty

W imieniu króla!
z oryginalnie zalakowaną zalepką

 

 

IV 48/22
Odpis.

Testament.

My, Siegismund Rösener, rentier w Schneidemühl, i jego żona Berta Rösener z domu Kirste, sporządzamy następujące rozporządzenie testamentowe:

Wyznaczamy się wzajemnie na spadkobierców. Pozostający przy życiu małżonek nie jest w żaden sposób ograniczony w dysponowaniu spadkiem po zmarłym jako pierwszy. W szczególności nie jest również zobowiązany do wniesienia jakichkolwiek zabezpieczeń.

Każde roszczenie naszych rodzeństwa lub ich dzieci wobec spadku po zmarłym jako pierwszy jest wykluczone.

Schneidemühl, dnia 15 sierpnia 1921 r.
(Sygnatura) Siegismund Rösener


Ten testament ma być uznany również za mój testament.
Berta Rösener z domu Kirste.
Schneidemühl, dnia 15 sierpnia 1921 r.

Ten dokument to wspólny testament Siegismunda Rösenera i jego żony Berty Rösener z domu Kirste, sporządzony w mieście Schneidemühl (obecnie Piła w Polsce) w 1921 roku. Oto kluczowe punkty tego testamentu:

  1. Wzajemne wyznaczenie się na spadkobierców:

    • Siegismund i Berta Rösener ustanowili siebie nawzajem jedynymi spadkobiercami. Oznacza to, że w przypadku śmierci jednego z nich, cały majątek przechodzi na pozostającego przy życiu małżonka.
  2. Pełna swoboda dysponowania spadkiem:

    • Pozostający przy życiu małżonek ma pełną swobodę w dysponowaniu spadkiem po zmarłym współmałżonku. Nie jest w żaden sposób ograniczony przepisami czy wymaganiami prawnymi, takimi jak konieczność składania zabezpieczeń (np. w formie poręczenia majątku).
  3. Wykluczenie roszczeń innych krewnych:

    • Wyraźnie wykluczono możliwość roszczeń ze strony rodzeństwa małżonków lub ich dzieci. To oznacza, że bliscy krewni, którzy w innym przypadku mogliby próbować dochodzić prawa do dziedziczenia, są całkowicie pominięci w testamencie.
  4. Jednomyślne zobowiązanie:

    • Dokument został podpisany przez oboje małżonków, co wyraźnie wskazuje na ich zgodną wolę, aby takie zasady dziedziczenia obowiązywały. Berta Rösener dodatkowo potwierdza, że testament sporządzony przez Siegismunda jest także jej testamentem.
  5. Cel testamentu:

    • Głównym celem było zabezpieczenie majątkowe pozostałego przy życiu małżonka oraz ochrona majątku przed ewentualnymi roszczeniami innych członków rodziny, takich jak rodzeństwo czy ich dzieci.

 


 

 

Schneidemuhl 1/1/1945 r.
Uprzejmie proszę i łaskawą odpowiedź ponieważ już tyle razy pisałam zwracając się z prośbą by mi było odpisane czy na mój podany odres odnalazł się Jan Czarnecki zamieszkały w Warszawie przy ul. Browarnej 24 mając lat 35 był wywieziony z Pruszkowa z obozu prawdopodobnie do Bresłu kturego jusz szukam 3 miesiące i żadnego znaki życia o nim nie wiem ponieważ jechaliśmy razem i zostaliśmy rozłączeni ja znajdóje się tu pod tym adresem a o nim nie niewiem jusz 3 miesiące jak pisze do R.G.O i prosze o łaskawą odpowiedż nie mam ani słówka odpowiedzi jusz nerwowo nie mogę przeżywać tej tęskoty ponieważ nic o nim nie wiem może łaskawy Komitet zechce mi przysłać przychylną odpowiedz na moje proźby. Każdy z nas co utracił Rodzine może zechce łaskawie zwrucić uwagę na moją proźbę polecam sie ku pamieci czekam odpowiedzi H. Jze*

*przy przepisywaniu próbowałem zachować oryginalną pisowni.

Szczegóły pocztówki opisałem TUTAJ