Posenerstraße

Posenerstraße

Posenerstraße

Była to i jest jedna z najważniejszych ulic w Schneidemühl. Do 1945 roku była to Posenerstraße – od Neuer Markt do Zeughausstrasse. Na rogu Posenerstraße i Neuer Markt znajdował się dom, w którym królowa Luiza spędziła noc w 1806 roku, uciekając z Berlina do Królewca.
Pod koniec XIX wieku przy ulicy znajdowało się 27 domów. Pod numerami 4-5 znajdowała się szkoła i budynek nauczycielski. W 1902 roku szkoła została przeniesiona na Bismarckstrasse. Pod numerem 26 mieszkał Luis Teuffel, właściciel księgarni i wydawca najstarszego planu miasta Schneidemühl.
Na rogu Wilhelmstrasse znajdowała się księgarnia Georg Pless. Szło mu bardzo dobrze, wybudował duży dom, który później przejął bank. Na początku XX wieku mieścił się tu sklep Rosenbauma. Na rogu Milchstrasse i Posenerstraße znajdowała się Sparkasse. W 1945 roku Rosjanie wysadzili w powietrze kasę oszczędnościową, ponieważ liczyli na duży łup. Numer 27-28 to dom towarowy i sklep obuwniczy Zeeck Tack.
Na rogu Posenerstraße i Bismarckstrasse stał najpiękniejszy i największy hotel w Schneidemühl, „Hotel Centralny”. W 1912 roku pod numerem 14 wybudowano księgarnię Wieck. Do 1945 roku Posenerstraße był najpopularniejszą ulicą handlową.