Plan miasta Schneidemühl wykonany w styczniu 1805 roku
Plan miasta Schneidemühl wykonany w styczniu 1805 roku
Przeszukując internet w poszukiwaniu ciekawych, a może nieznanych informacji na temat naszego miasta natrafiłem na niezwykłą perełkę. Moim oczom ukazał się plan miasta Schneidemühl ze stycznia 1805 roku! Oczywiście natychmiast postanowiłem Wam ją udostępnić, aby obejrzeć mapę w pełnym rozmiarze (a jakość jest fantastyczna), wystarczy kliknąć na miniaturę mapy poniżej. UWAGA! Aby pobrać plik w pełnej rozdzielczości, należy go pobrać – link również poniżej. Ze względu na ogromne rozmiary pliku, musiałem rozdzielić oba pliki.
Miłego oglądania!!
PS. Oczywiście, wszystko co ja odkryje już dawno zostało odkryte 🙂 Mapa już dawno zostało opublikowana i opisana na forum.dawna.pila.pl. I choć dla mnie to nowość, myślę że dla wielu również, przytoczę informacje jakie o mapie tam się znajdują.
…powstanie datuje się na styczeń 1805 roku wykonał Johann Friedrich Schmiedicke – królewski inspektor budowlany (jest on również autorem najstarszego planu Piły z 1803 roku). Dzięki dokumentowi z 1805 roku dowiadujemy się jak wyglądało ówczesne miasto. Centrum Piły mieściło się w rejonie Starego i Nowego Rynku, z dzielnicy Zamoście położonej na wschodzie, dzielnicy Miejska Góra (obecnie os. Górne) na zachodzie i dzielnicy Borkowo (obecnie okolice placu Staszica) na południowych skrajach miasta.
– Plan jest wyjątkowy z tego względu, że są na nim obiekty, które na późniejszych planach już się nie pojawiają. Chodzi mi między innymi o Nowy Rynek (obecny Plac Zwycięstwa). Ten plan został wykonany jeszcze przed wybudowaniem kościoła ewangelickiego, który tam do 45 roku stał. Zanim ten kościół wybudowano, pośrodku rynku stał odwach (czyli miejsce przeznaczone na skład uzbrojenia oraz mniejszy budynek dla oficerów. Oba te obiekty zostały zaznaczone na planie krótko przed ich rozbiórką – wyjaśnia Maciej Usurski.
Z planu Johanna Schmiedicke dowiadujemy się również, że w rejonie obecnego osiedla Zamoście, na Placu Powstańców Warszawy funkcjonowało wyrobisko piasku, z którego korzystali mieszkańcy. Z czasem zaczęło ono jednak im przeszkadzać, bo gromadziła się w nim cuchnąca woda. Postanowiono wyrobisko osuszyć i powstał plac. Co ciekawe na planie z 1908 roku przy dzisiejszym Placu Powstańców Warszawy zaznaczono obiekt sakralny, który na żadnym innym planie Piły się nie pojawia.
– To kaplica lub kościół. Informacji na jego temat nie ma jednak w żadnych pisanych źródłach. Póki co jest to więc kolejna tajemnica związana z naszym miastem, którą warto rozwiązać – podkreśla Maciej Usurski.
Plik można również pobrać TUTAJ. Uwaga: plik ma ponad 70MB, dlatego pobieranie pliku chwilę trwa. Poczekaj cierpliwie, a na pewno się pobierze 🙂