Książki o Schneidemühl i Pile

Książki o Schneidemühl i Pile

IMG_20210519_073638

Witajcie!

W księgarni można znaleźć liczną literaturę na tamat naszego regionu. Postanowiłem zaktualizować listę książek jakie posiadam. Można ją zobaczyć tutaj -> KSIĄŻKI. I choć nie są to jeszcze wszystkie, to zdecydowana większość mojej biblioteczki.

Znajduje się w niej wiele klasyków, zacznijmy może od tych najstarszych:

Oczywiście wszystkie książki w języku niemieckim, są jednak ogromnym źródłem wiedzy o przedwojennej historii naszego miasta i regionu.

Jeśli chodzi o literaturę bardziej współczesną, bardzo ciężko wyróżnić jedną szczególną. Dla mnie szczególne znaczenie ma “podręcznik” o historii Piły: Piła. Zarys dziejów (Boras, Dworecki). Ona była pierwsza i od niej zaczęło się moje zainteresowanie historią. 

Ze względu na moją kolekcję pocztówek ogromną wartość ma dla mnie książka panów Macieja Usurskiego i Rafała Ruty: Było takie miasto. Piła na dawnych kartach pocztowych 1896-1944. I zawsze z ogromną zazdrością patrzę na zbiory osób, które udostępniły swoje pocztówki dla tego wydawnictwa.

Nie można nie wspomnieć tu o panu Marku Fijałkowskim i książce ze zdjęciami pana Zaranka: Piła na fotografiach Romana Zaranka. 

Na koniec może jeszcze wspomnę o książce dla fanów czarnego sportu. Pan Wojciech Dróżdż napisał wspaniałą książkę: Po pilsku o żużlu

To tylko kilka wybranych lektur, choć lista jest otwarta. Każda książka jest warta przeczytania, w każdej znaleźć można ciekawe informacje.

A Wy macie swoje ulubione książki? Może przeczytaliście coś, czego nie mam na swojej półce, a polecacie? Zapraszam do komentowania i podzielenia się także z innymi odwiedzającymi moją stronę.

Pozdrawiam Was serdecznie!

Maciek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *