Sekta Czerskiego

Sekta Czerskiego

Ks. Jan Czerski, najpierw ksiądz katolicki i wikariusz w kościele św. Janów, odłączył się od katolicyzmu.  Zorganizował niezależną gminę wyznaniową w Pile.

Był uczestnikiem separatystycznego synodu w Lipsku, na którym doszło do ukonstytuowania Niemieckiego Kościoła Apostolsko-Katolickiego zwanego Kościołem niemiecko-katolickim. Był jednym z liderów tej wspólnoty. Opracował ordynację kościelną tego wyznania.

W czasie Wiosny Ludów oddalił się od Kościoła niemiecko-katolickiego. Popadł w konflikt na tle doktrynalnym z bardziej od niego radykalnym w poglądach Johannesem Ronge. W późniejszych latach szukał zbliżenia z konserwatywnymi Kościołami ewangelickimi. Nawiązał współpracę ze staroluteranami. Pozostawał jednak niezależny i zachowywał w swojej parafii własną doktrynę. (Wikipedia)

 

O Janie Czerskim wspominano w gazetach. Zachęcam do przeczytania artykułu, który został opublikowany w maju 1883 roku.

Współczesny ruch religijny w zachodniej Europie, w: Prawda, tygodnik polityczny, społeczny i literacki, 19 (7) maja 1883 r., nr 20, rok III, str. 2

Wspólczesny ruch religijny w zachodniej Europie Wspólczesny ruch religijny w zachodniej Europie Wspólczesny ruch religijny w zachodniej Europie Wspólczesny ruch religijny w zachodniej EuropieWspółczesny ruch religijny w zachodniej Europie, w: Prawda, tygodnik polityczny, społeczny i literacki, 19 (7) maja 1883 r., nr 20, rok III, str. 2

 

W 1846 roku stanął murowany kościół sekty księdza Jana Czerskiego. Rozebrano go około 1950 roku. Znajdował się on po drugiej stronie Starego Rynku, który od 1915 roku nosił nazwę Placu Hindenburga.

Sekta Czerskiego 15.8.1914
Sekta Czerskiego
15.8.1914

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *