Sekta Czerskiego
Ks. Jan Czerski, najpierw ksiądz katolicki i wikariusz w kościele św. Janów, odłączył się od katolicyzmu. Zorganizował niezależną gminę wyznaniową w Pile.
Był uczestnikiem separatystycznego synodu w Lipsku, na którym doszło do ukonstytuowania Niemieckiego Kościoła Apostolsko-Katolickiego zwanego Kościołem niemiecko-katolickim. Był jednym z liderów tej wspólnoty. Opracował ordynację kościelną tego wyznania.
W czasie Wiosny Ludów oddalił się od Kościoła niemiecko-katolickiego. Popadł w konflikt na tle doktrynalnym z bardziej od niego radykalnym w poglądach Johannesem Ronge. W późniejszych latach szukał zbliżenia z konserwatywnymi Kościołami ewangelickimi. Nawiązał współpracę ze staroluteranami. Pozostawał jednak niezależny i zachowywał w swojej parafii własną doktrynę. (Wikipedia)
O Janie Czerskim wspominano w gazetach. Zachęcam do przeczytania artykułu, który został opublikowany w maju 1883 roku.
Współczesny ruch religijny w zachodniej Europie, w: Prawda, tygodnik polityczny, społeczny i literacki, 19 (7) maja 1883 r., nr 20, rok III, str. 2
W 1846 roku stanął murowany kościół sekty księdza Jana Czerskiego. Rozebrano go około 1950 roku. Znajdował się on po drugiej stronie Starego Rynku, który od 1915 roku nosił nazwę Placu Hindenburga.