Znamy nieoficjalne wyniki wyborów!

Znamy nieoficjalne wyniki wyborów!

2023-10-15 (1)

Wyniki wyborów z 1947 roku

Jest! Nieoficjalne wyniki wyborów! Ale nie tych dzisiejszych, a pierwszych wyborów po II wojnie światowej. Jak to wtedy było? Otóż wygrać mogła tylko jedna partia;)
Wybory odbyły się 19 stycznie 1947 roku. Dlaczego władza potrzebowała tyle czasu od zakończenia wojny, aby ogłosić wybory? Trzeba było się przygotować, żeby wygrana była pewna. Widać, że większość mandatów zdobył Blok Stronnictw Demokratycznych. Podane nieoficjalne wyniki nie wiele różniły się od tych oficjalnych podanych 3 lutego 1947 roku.
 
Wycinek z gazety: Piła Mówi, z 26 stycznia 1947 roku.
Wycinek z gazety: Piła Mówi, z 26 stycznia 1947 roku.
 
A teraz do roboty! Tak władza zachęcała pilan po wyborach w 1947 roku.
„A ZATEM DO ROBOTY!
W szkołach i pracowniach uczonych, w biurach i urzędach, w handlu, rzemiośle i fabrykach musi się rozpocząć i trwać wyścig pracy.
Przyszłość nasza leży w naszym ręku. Z chwilą, gdy własnym trudem, wysiłkiem własnych rąk i mózgów wypracujemy lepsze jutro dla wszystkich pracujących Polaków — dowiedziemy światu, że Naród polski dojrzał już całkowicie i zajmiemy w rodzinie Zjednoczonych narodów należne nam miejsce.
A ZATEM DO ROBOTY!
Niech odbywa się ona w braterskiej serdecznej i radosnej atmosferze. Różnice w środkach i sposobach muszą zniwelować się z czasem — im prędzej to nastąpi tym lepiej. Zarzućmy wzajemne urazy. Przebaczmy sobie te przewinienia jakich żeśmy się przeciw sobie — Polak przeciw Polakowi — dopuścili, a nad całą naszą pracą niech będzie patronem majestat polskiego prawa.”
W związku z tym wydarzeniem, zachęcam Was do przeczytania dwóch artykułów z powojennej Piły. Jeden to Tworzenie się administracji państwowej na terenie Piły 1945 – 1947, drugi Działalność PZPR w Pile w okresie stalinizmu 1948-1956. Zapraszam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *